Нисковъглехидратна диета

    В последните години Нисковъглехидратната диета се превърна в много популярен начин за сваляне на килограми, както и в начин на здравословно хранене. Особено подходяща е за хора, които искат да отслабнат или просто да се хранят правилно, но без да се лишават от любимите си месо и млечни продукти. Тази диета е лесна за спазване, тъй като не изисква безброй ограничения и лишения и въпреки това има видими резултати.
    По своята същност Нисковъглехидратната диета е хранене с ниско съдържание на въглехидрати (зърнени храни, както и някои плодове и зеленчуци ) и повишена консумация на протеини ( месо, риба, нискомаслени млечни продукти), като резултат тялото изгаря натрупаните мазнини и запазва мускулната маса. Важно е да се каже, че въглехидратите трябва да съставляват 20% от дневния калориен прием и не бива да се изключват напълно. 
    Нисковъглехидратната диета е особено подходяща за хора, страдащи от диабет, Паркинсон, епилепсия, Алцхаймер, както и за активни спортисти                ( маратонци, колоездачи и бодибилдъри ). Противопоказна е за: бременни и кърмачки; деца, юноши и възрастни; хора, страдащи от стомашно-чревни, сърдечно-съдови заболявания, както и от Подагра. 
         
    Позволени храни по време на Нисковъглехидратната диета са:
     - месо и субпродукти ( всички видове - телешко, пилешко, пуешко, свинско, агнешко, заешко, дивечово )       
       - риба и морски дарове ( всички видове, избягва се само паниране )  
      - яйца ( всички видове, като могат да бъдат приготвени по вякакъв начин - ва пържени, на омлет )
     - мляко и млечни продукти ( кисело и прясно мляко, сметана с 40% масленост, крем фреш, заквасена сметана, цедено мляко, сирене, извара, зрели сирена и мазни кашкавали - кашкавал, моцарела, гауда, пармезан, чедър и други )
      - мазнини ( масло, зехтин, кокосово масло, рибено масло, мас, сланина и сметана ) 
     - зеленчуци ( карфиол, броколи, зеле, брюкселско зеле, аспержи, тиквички, патладжан, спанак, гъби, краставици, марули, лук, чушки, домати, ряпа, артишок, фенел )
      - плодове ( умерени количества горски плодове, както и други, несъдържащи много захар - портокал, грейпфрут, праскова, лимон, киви, пъпеш, диня, вишни, мандарина, ябълка ) 
        - ядки  ( умерени количества )
        - семена ( ленено семе, чия, какаови зърна )
        - зърнени ( умерени количества кафяв ориз, елда, трици ) 
        - напитки ( вода, чай и кафе, но без захар ) 
        - шоколад над 70% какао ( в умерени количества )
  
    Непозволени храни по време на Нисковъглехидратната диета: 
      - захар ( всякакви сладки и сладкиши, торти, вафли, безалкохолни напитки, сокове, сладолед,бонбони, зърнени закуски, компоти, мед и всякакви подсладители ) 
      - тестени изделия ( хляб, макаронени изделия, пица, каша, мюсли, овесени ядки, баници, чипс )
       - мазнини ( маргарин, олио, майонеза и всякакви преработени мазнини )
       - колбаси, пушени меса, бекон, кренвирши  
       - зеленчуци ( картофи )
       - варива ( ориз, боб, леща, грах )
       - плодове, съдържащи повече захар
      - алкохол  ( от време на време може да се консумира сухо вино, уиски, бренди, водка )
        - ферментирали храни  ( туршии, кисели краставички и кисело зеле ) 

    Спорни за прием храни по време на Нисковъглехидратната диета:
        - авокадо, маслини, майонеза, моркови, пълнозърнест хляб
    В заключение - дори и когато спазвате Нисковъглехидратната диета, хапвайте, когато сте гладни и докато се заситите или се хранете на равни интервали, например от 2-3 часа. Няма нужда да бройте калории или да теглите продуктите. Когато избягвате захарта и съдържащи скорбяла храни, кръвната ви захар се стабилизира и хормонът, отговарящ за складирането на мазнините се понижава. Така се повишава изгарянето на мазнини и вие се чувствате по-сити. 
    Имайте предвид, че ако рязко спрете захарта и скорбялата, през първата седмица може да изпитате някои негативни симптоми като главоболие, умора, замайване, сърцебиене, раздразнителност. Можете да избекнете тези симптоми, като увеличите приема на течност и на сол -пийте солена вода или посолявайте повече храната си. Всичко това преминава веднага щом огранизмът ви се приспособи към новия начин на хранене.
    Пийте много вода през целия ден и не забравяйте да не се ограничавате напълно и за постоянно от въглехидратите -може да си направите зареждащи дни или да направите кратка нисковъглехидратна диета, с която да постигнете желаните резултати и след това да преминете към балансирано и здравословно хранене.
     Подбирайте продуктите, с които се храните и гответе сами храната си.

Добра храна от Иви Copyright © 2009 Designed by Ipietoon Blogger Template for Bie Blogger Template Vector by DaPino